بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه متقین (همام)

خطبه متقین مشهور به خطبه همام می باشد و این خطبه را نوف البکالی نقل کرده است نوف همانست که امام علی علیه السلام در حکمت ۱۰۱ ( با نهج البلاغه فیض الاسلام ) به ایشان فرمودند چند گروه هستند که حتی در بهترین شرائط استجابت دعا ، دعایشان اجابت نمیشود.

جریان خطبه اینست که نوف البکالی با سه نفر دیگر بنام جندب بن الزهیر و الربیع بن خیثم و همام بن عباده برای سوالاتی نزدیک منزل امام علی (ع) می ایستند که جمع دیگری از شیعیان هم نزدیک منزل حضرت بودند و مشغول شوخی و فکاهیات بودند حضرت به قصد مسجد از منزل خارج میشوند، میپرسند شماکی هستید ؟ جواب میدهند که شیعیان شما هستیم.

حضرت می فرمایند چرا نشانه شیعه در شما نمیبینم ؟ جندب میپرسد نشانه شیعه چیست ؟ امام جواب ندادند و آیه ۱۲۸ سوره نحل را خواندند ان الله مع الذین اتقوا والذین هم محسنون.

همام قانع نشد (که از یاران امام ع بود و مردی عابد و پر تلاش بود) و حضرت را قسم داد که علائم شیعه را بیان کنند امام (ع) فرمودند قسم ندهید به شما خواهم گفت حضرت (ع) دست همام را گرفته به مسجد میروند دو رکعت نماز بجا آورده سپس رو به جمعیت می‌نشینند و نشانه افراد با تقوی را بیان می‌کنند.

شارحین نهج البلاغه به خطبه متقین از جهات مختلف ۱- اخلاقی ۲- عرفانی ۳- اصلاحی و ........ توجه داشته اند و به شرح و تفسیر آن پرداخته اند.

شرح و تفسیر صوتی خطبه متقین در بیست و دو جلسه