بسم الله الرحمن الرحیم

درباره بنیاد مجازی نهج‌البلاغه

تاریخچه کار

سال ۱۳۵۸ سوالاتی ذهنم را سخت مشغول کرد با استفاده از منابع مختلف تحقیق و پژوهش آغاز شد. چند مرحله پاسخ نهایی را در نهج‌البلاغه یافتم. باورم شد آخرین سخنان و مطمئن ترین نظرات در نهج‌البلاغه است. از آن سال به بعد در هر مشکلی و موضوعی به نهج‌البلاغه پناه می‌بردم. طولی نکشید که همه جا سخنان حضرت علی علیه‌السلام مطرح می‌شد، در میدان‌های جنگ، در سخنرانی‌ها و در کلاس‌ها محور نهج‌البلاغه بود.

از سال ۱۳۶۴ به صورت هفتگی تدریس نهج‌البلاغه آغاز شد و تا سال ۱۳۸۵ ادامه داشت. محل تدریس به ترتیب مدرسه الحجه علیه‌السلام و مدرسه دودرب و مدرسه امام صادق علیه‌السلام بود.

از سال ۱۳۸۵ تدریس نهج البلاغه درمشهد مقدس مدرسه مبارکه امام صادق علیه‌السلام (مدرسه آیةالله میلانی ره) همه روزه برگزار شد. ماحصل تدریس ۹ ساله که هنوز هم ادامه دارد عبارت است از:

وخلاصةالشروح

شرح نهج‌البلاغه صوتی که در دسترس شماست وخلاصةالشروح نام دارد (چکیده و خلاصه شرح‌های موجود).

دیگر ویژگیهای این شرح:

شرح موضوعی نهج‌البلاغه

شرح موضوعی که تهیه شده است دو امتیاز دارد:

اتاق فکر

در سال ۱۳۷۶ به نکته جالبی رسیدم و آن این بود که می‌شود با نهج‌البلاغه به سبک علوم غریبه مشاوره کرد. این مطلب ذهنم را مدتی مشغول کرد. ۲۰۰ بار کلمات قصار به سبک مشاوره‌ی نجومی، بررسی شد. از این مجموعه تحقیقات، محصولی به نام مشاوره با نهج‌البلاغه به‌دست آمد. این مطالب در کلاس‌ها مکرر تدریس شد، تا اینکه بعدا نرم‌افزار اتاق فکر با محوریت نهج‌البلاغه طراحی، و مطالب تدریس شده بنحوی خاص در این نرم‌افزار لحاظ گشت.

در اتاق فکر با استفاده از چهار مرجع به حل مشکل پرداخته می‌شود:

نتیجه کار برای سخنرانی یا اجراء یا حل مشکل استفاده می‌شود.

تحقیقات و پژوهش

ده سال تحقیقات مستمر در مورد نهج‌البلاغه و شروح آن است. این تحقیقات با نگاه مشکل و حل مشکل می‌باشد. که ماحصل آن در ششصد جلسه تدریس شده این مجموعه (وخلاصةالشروح) نام‌گذاری شده است.

تشخیص افتراقی

مشکلات و اهداف بصورت نجومی طبقه بندی، و با تشخیص افتراقی علت مشکل شناسائی می‌شود.

راه حل تحققی – تکوینی

راه حل تکوینی یعنی: راه حلی غیر از نصیحت و توبیخ.

الزامات راه حل تکوینی:

سیستم

طبق نهج‌البلاغه فکر تشکیلاتی و تشکیلات مردمی می‌توان داشت، که از چند جهت به هم مرتبط و هماهنگ روشمند و هدفدار در زمان‌های مناسب برای حل مشکل اقدام شود.

میرزا مهدی صادقی